Historia Porsche

Historia Porsche: od Ferdynanda Porsche do 911

Porsche to niemiecka firma motoryzacyjna założona w 1931 roku przez Ferdinanda Porsche. Siedziba firmy znajduje się w Stuttgarcie, a jej właścicielem jest Volkswagen AG. Porsche jest znane z samochodów sportowych, takich jak 911, a także z samochodów wyścigowych, takich jak 917 i 935.

Ikona luksusowych samochodów

Porsche to ikona luksusowych samochodów sportowych od ponad wieku, choć sprzedaż samochodów rozpoczęła się dopiero w 1948 roku. Fascynująca historia Porsche rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy to młody inżynier Ferdinand Porsche opuścił swój austriacki dom, aby pracować jako projektant samochodów w Wiedniu.

Ferdynand Porsche

Urodzony w 1875 r. Ferdinand Porsche od najmłodszych lat miał zamiłowanie do mechaniki i zdecydował się na karierę inżyniera. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera elektryka dostał pracę w Jacob Lohner & Company, wiedeńskiej firmie produkującej samochody. W czasie pracy w Lohnerze odegrał kluczową rolę w projektowaniu samochodów wykorzystujących innowacyjną technologię napędu elektrycznego. To był początek jego wspaniałej kariery.

Rewolucja przemysłowa

W 1906 roku Ferdinand Porsche opuścił firmę Lohner i dołączył do Austro-Daimler, filii Mercedesa. Pracował nad rozwojem silników, a jego przełomem było skonstruowanie w 1909 roku doładowanego silnika o pojemności 4,5 l do samochodów wyścigowych. W tym samym roku zaprojektował ulepszoną wersję Mercedesa 35 KM, który miał rewolucyjny układ silnika środkowego, wyprzedzający swoje czasy. Nie minęło wiele czasu, gdy jego pomysłowy umysł zaczął rzeźbić stylowy samochód wyścigowy dla Mercedesa.

Powstanie samochodu sportowego

W 1931 r. Porsche założył własną firmę motoryzacyjną „Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH”. W tym samym roku firma wyprodukowała swój pierwszy samochód – Porsche Type 12. Mimo że był on przeznaczony wyłącznie do wyścigów, Porsche Type 12 otworzyło drogę do stworzenia mniejszego, lżejszego i szybszego grand tourera. Był to fundament dla rozwoju niesławnego Porsche 911.

Zobacz  Mazda napędza innowacje

Legenda 9/11

Jako następca Porsche Type 12, Porsche 911 zostało po raz pierwszy zaprezentowane na Salonie Samochodowym we Frankfurcie w 1963 r., a reakcje, z jakimi się spotkało, ugruntowały jego ikoniczny status. Pierwsze 911 miało silnik o pojemności 2,0 l chłodzony powietrzem, napęd na tylne koła i czas 0-60 sekund. Ale co ważniejsze, miało klasyczną stylizację Porsche, która była tak charakterystyczna. Od tamtego czasu 911 przeszło długą drogę – sześć generacji i niezliczone ulepszenia w zakresie osiągów i stylistyki.

Dziedzictwo Porsche

Dziedzictwo Ferdynanda Porsche jest wciąż żywe dzięki jego firmie samochodowej. Pozostawił po sobie trwały ślad w branży motoryzacyjnej, którą pomógł ukształtować na samym początku. Ponad sto lat po powstaniu Typu 12, sportowy samochód Porsche 911 jest nadal ikoną, ze swoimi znakami rozpoznawczymi stylu i doskonałości inżynieryjnej.

FAQ

Kiedy po raz pierwszy zaprezentowano Porsche 911?

Porsche 911 zostało po raz pierwszy zaprezentowane na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w 1963 roku.

Kto założył firmę Porsche?

Firma Porsche została założona przez Ferdinanda Porsche w 1931 roku.

Co Ferdinand Porsche zaprojektował dla Jacob Lohner & Company?

Ferdinand Porsche, pracując dla Jacob Lohner & Company, zaprojektował samochody wykorzystujące innowacyjną technologię napędu elektrycznego.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *