winiety w czechach

Gdzie w Czechach trzeba mieć winietę i jak rozpoznać drogi płatne?

Kogo obowiązuje winieta do Czech? Podstawowe zasady poboru opłat.

W praktyce obowiązek zakupu winiety elektronicznej w Czechach dotyczy pojazdów samochodowych, które mają co najmniej 4 koła i ich masa całkowita nie przekracza wartości 3,5 tony. Ten wymóg nie dotyczy przyczep i motocykli, które są zwolnione z konieczności uiszczania opłat drogowych na wszystkich płatnych odcinkach dróg w tym kraju.

Jeśli wybierasz się do Czech i zamierzasz wykupić czeskie winiety, koniecznie poznaj też dostępne opcje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami poboru opłat drogowych w tym kraju, możesz zdecydować się na winietę:

  • jednodniową;
  • 10-dniową;
  • 30-dniową;
  • roczną.

Krótkoterminowe winiety do Czech będą dobrym wyborem na szybkie przejazdy przez płatne odcinki dróg, np. kiedy podróżujesz do Austrii lub Niemiec. Winieta na 30 dni lub na rok przyda się wtedy, kiedy zamierzasz przebywać sporo czasu w Czechach lub okresowo przeprowadzasz się tam, np. w celach biznesowych.

Potrzebujesz elektronicznej winiety do Czech? Możesz ją zamówić na stronie oficjalnego operatora poboru opłat w tym kraju albo u zewnętrznego dostawcy, np. na https://ewinietki.pl/winiety/czechy. Poświęcisz zaledwie kilka minut na wykupienie obowiązkowej winiety i unikniesz w ten sposób wysokich mandatów w razie kontroli.

Kto jest zwolniony z obowiązku wykupienia czeskiej winiety?

Zgodnie z Ustawą o ruchu drogowym w Czechach korzystanie z płatnych dróg w tym kraju jest darmowe wyłącznie dla pojazdów elektrycznych i wodorowych zarejestrowanych w tym kraju1. Dodatkowo obowiązek posiadania czeskiej winiety został zniesiony w przypadku pojazdów przewożących osoby o ciężkich niepełnosprawnościach, a także osoby pozostające na utrzymaniu dzieci chorych na nowotwory złośliwe lub białaczkę.

Co więcej, winieta do Czech nie obejmuje pojazdów zabytkowych, które mają specjalne tablice rejestracyjne, a kierowca ma przy sobie dokument potwierdzający wpisanie pojazdu na listę samochodów zabytkowych.

Czy wiesz, że…? Możesz ubiegać się o zwolnienie z winiety czeskiej na specjalnym oświadczeniu. W ten sposób uzyskasz potwierdzenie, że do przejazdów po płatnych odcinkach dróg ekspresowych i autostrad nie potrzebujesz elektronicznej winiety.

Zobacz  Zaangażowanie Forda w innowacje i technologie

W jaki sposób rozpoznać płatne odcinki dróg na terenie Czech?

Już na etapie planowania trasy powinieneś sprawdzić, czy będziesz przejeżdżać przez płatne drogi na terenie Czech. Dzięki temu szybciej ocenisz, kiedy konieczne będzie wykupienie elektronicznej winiety czeskiej.

Aby rozpoznać płatne drogi w Czechach, zwróć uwagę na kilka charakterystycznych cech:

  • Znak D1 z piktogramem autostrady – oznacza wjazd na płatną autostradę.
  • Tablica „Dálnice” – zielona z białymi napisami, informuje o początku odcinka płatnego.
  • Symbol „Elektronická dálniční známka” lub „E-vignette” – przypomina, że potrzebujesz e-winiety.

Pamiętaj też, że w miejscach, gdzie działa system elektronicznego poboru opłat, nie zawsze są szlabany i bramki. Głównie z tego względu powinieneś zachować szczególną uwagę, aby nie narażać się na dotkliwe konsekwencje jazdy bez czeskiej winiety.

Dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa, zanim ruszysz w drogę, sprawdź aktualne mapy płatnych dróg i opłać winietę do Czech online. To prosty sposób, aby uniknąć problemów i komfortowo podróżować po tym kraju.

Jaka jest kara za brak winiety autostradowej w Czechach?

Mandaty za brak winiety do Czech oscylują zazwyczaj w granicy od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Standardowo za brak obowiązującej winiety nakładany jest mandat w kwocie 20 000 CZK (ok. 3352 zł na dzień 31-03-2025).

Kontrola opłat drogowych w Czechach odbywa się przez uprawione do tego służby, np. policję, a także przez automatyczny system kamer, który odczytuje tablice rejestracyjne pojazdów i weryfikuje czy zostały dokonane odpowiednie opłaty drogowe.

Ważne! Jeśli podczas standardowej kontroli okaże się, że nie masz winiety do Czech, musisz opłacić ją na miejscu. W razie odmówienia mandatu możesz stracić dowód rejestracyjny i otrzymać zakaz dalszego poruszania się.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *