Historia Fiata 126P

Historia Fiata 126P

Fiat 126P to samochód, który był produkowany przez włoskiego producenta Fiata od 1972 do 1980 roku. Był to zamiennik dla Fiata 500 i był ostatnim samochodem Fiata produkowanym we Włoszech. Model 126P był również produkowany na licencji przez inne firmy, w tym Polski Fiat w Polsce i Zastava w Jugosławii.

Popularny samochód w Polsce

Fiat 126P był popularnym samochodem na rodzimym rynku włoskim. Był również popularny na innych rynkach europejskich, m.in. Polska i Jugosławia. Samochód był eksportowany do wielu innych krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych, gdzie był sprzedawany jako Fiat 500L.

Pochodzenie

Fiat 126P został zaprojektowany przez Fiata w 1968 roku i oficjalnie zadebiutował w Turynie we Włoszech w kwietniu 1972 roku. Został oparty na Fiacie 500 i był napędzany chłodzonym powietrzem dwucylindrowym silnikiem o pojemności 652 cm3. Był również wyposażony w łatwą w obsłudze 4-biegową manualną skrzynię biegów, która zapewniała samochodowi przyzwoite osiągi i dobre zużycie paliwa.

Design

Fiat 126P został zaprojektowany jako praktyczny i ekonomiczny samochód, którym mógł jeździć każdy. Miał prostą, pudełkową konstrukcję i przestronne wnętrze z wystarczającą ilością miejsca dla czterech pasażerów. W tylnym zawieszeniu zastosowano system pojedynczych drążków, a w przednim zawieszeniu system podwójnych drążków. Posiadał również zakrzywioną przednią szybę, okrągłe reflektory i deskę rozdzielczą.

Ewolucja

Fiat 126P przeszedł przez lata wiele zmian. W 1982 roku zmodernizowano silnik do większej jednostki o pojemności 704 cm3 i dodano ulepszone zawieszenie, podczas gdy wygląd zewnętrzny otrzymał nową kratę, większe zderzaki i uproszczoną deskę rozdzielczą. W 1993 roku samochód przeszedł gruntowny remont, z nowym nadwoziem, silnikiem, zawieszeniem i podwoziem. Samochód został następnie przemianowany na Fiata Cinquecento i nadal cieszył się popularnością w Europie, aż do wycofania z produkcji w 2000 roku.

Zobacz  3 oznaki, że Twój samochód wymaga naprawy

Dziedzictwo

Fiat 126P okazał się niezwykle popularnym samochodem i przez wielu kierowców jest wspominany z sentymentem. Był niezawodny i ekonomiczny, a właścicielom służył przez lata. Cinquecento, który powstał na bazie 126P, również odniósł sukces i okazał się niezawodną i niedrogą opcją dla wielu kierowców.

FAQ

Kiedy został odsłonięty Fiat 126P?

Fiat 126P został oficjalnie zaprezentowany w Turynie we Włoszech w kwietniu 1972 roku.

Jaki typ silnika był używany w 126P?

Fiat 126P napędzany był chłodzonym powietrzem dwucylindrowym silnikiem o pojemności 652 cm3.

Który samochód powstał na bazie Fiata 126P?

Fiat Cinquecento powstał na bazie Fiata 126P.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *