Historia Audi

Historia Audi i jak stało się marką luksusowych samochodów

Audi to niemiecki producent samochodów, który projektuje, konstruuje, produkuje, sprzedaje i dystrybuuje luksusowe pojazdy. Audi jest członkiem Grupy Volkswagen i ma swoje korzenie w Ingolstadt w Bawarii w Niemczech. Samochody marki Audi są produkowane w dziewięciu zakładach produkcyjnych na całym świecie.

O tym jak Audi stało się luksusową marką samochodową

Audi ma niezwykłą i bogatą historię, która sięga ponad stulecia. W 1899 r. August Horch otworzył mały warsztat w Niemczech, aw 1901 r. założył firmę produkującą pojazdy silnikowe Horch & Co. W 1909 r. August założył Audi Automobilwerke GmbH, wyznaczając początek historii Audi, jaką znamy dzisiaj.

Jak to się wszystko zaczeło

Audi Automobilwerke GmbH powstała w Zwickau w Niemczech w 1909 roku w wyniku decyzji Augusta Horcha o oderwaniu się od Horch & Cie Motorwagenwerke AG i stworzeniu własnej firmy. W tym roku Audi po raz pierwszy wyprodukowało dwa modele, Audi Type A i Audi Type B. Oba modele były napędzane 3-litrowym silnikiem o mocy 17 KM, a Type A stał się pierwszym samochodem Audi, który trafił do drogi publiczne.

Od DKW do Audi

W 1932 roku pierwszy samochód DKW był ogromnym krokiem w historii Audi. Audiwerke AG przejęła kontrolę nad saksońskim producentem samochodów i wchłonęła go, stając się Auto Union AG. Wraz z istniejącymi modelami Audi, Horch i Wanderer, Auto Union rozpoczęło produkcję DKW F1 i DKW F8. Pierwsze Audi z klasycznym emblematem z czterema pierścieniami pojawiło się w 1933 roku. Ten emblemat symbolizował marki Audi, DKW i Horch.

Niemiecki przemysł samochodowy po II wojnie światowej

Tuż po II wojnie światowej produkcja i przemysł samochodowy w Niemczech został zakazany. To zasygnalizowało stagnację dla Audi i Auto Union. W 1951 roku wprowadzono nowy samochód, DKW F89, który wprowadził trzycylindrowy, dwusuwowy silnik, element konstrukcyjny nadal używany w niektórych konstrukcjach silników Audi.

Zobacz  Porównanie Forda Mustanga i jego rywali

Własność Volkswagena

W 1965 roku Volkswagen kupił większościowy pakiet udziałów w Auto Union AG i zaczął integrować firmę z własnymi zakładami produkcyjnymi. W tym czasie Audi wyprodukowało udane modele, takie jak Audi 100, Audi 80, Audi 50 i Audi Quattro. Wprowadzono nowe konstrukcje silników, a Audi zaczęło odzyskiwać swój status luksusowego producenta samochodów.

Nowoczesne Audi

Dziś Audi jest jednym z największych producentów samochodów na świecie. Firma pomogła wprowadzić pionierską technologię, taką jak pierwsza na świecie masowa produkcja pojazdów elektrycznych i hybrydowych, przyczyniając się do tego, że rynek luksusowych samochodów stał się ekologicznym standardem branżowym. W ostatnich latach nowe modele, takie jak A4, R8, A7 i A8, pomogły zbudować i ugruntować reputację Audi jako jednej z wiodących i najbardziej rozpoznawalnych marek samochodów luksusowych na świecie.

FAQ

Kto założył Audi?

Markę Audi założył August Horcha w 1909 roku.

Kiedy wyprodukowano pierwsze Audi?

Pierwsze Audi zostały wyprodukowane w 1909 roku i były to modele typu A i typu B.

Jaki emblemat pojawia się na nowoczesnych Audis?

Kultowy emblemat Audi z czterema pierścieniami symbolizuje marki Audi, DKW i Horch i został wprowadzony w 1933 roku.

About The Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *