Ferrari Testarossa

Ferrari Testarossa – ikona lat 80.

Ferrari Testarossa to włoski samochód sportowy, który był produkowany przez Ferrari od 1984 do 1996 roku, i jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej ikonicznych i wpływowych samochodów lat 80. W swojej pierwszej generacji, Testarossa był napędzany przez duży 5,0 litrowy silnik flat-12, a jego charakterystyczna karoseria i stylizacja zawierała duże listwy boczne i zakryte reflektory, dając mu groźną obecność na drodze.

Perła lat 80-tych

Produkcja Testarossy trwała 11 lat i została podzielona na dwie generacje, z których druga została wprowadzona na rynek w 1991 r. wraz z gruntowną modernizacją, która obejmowała przeprojektowaną komorę silnika, zmodernizowane zawieszenie i poprawioną stylizację. Przez cały okres eksploatacji Testarossa cieszyła się dużym powodzeniem, była ulubionym samochodem celebrytów, pojawiała się w wielu programach telewizyjnych i grach wideo, zyskując reputację ikony motoryzacji lat 80.

Projekt Testarossy

Najbardziej charakterystyczną cechą projektu Testarossy były „wyskakujące” reflektory, które były ukryte w bokach samochodu i wznosiły się, tworząc przód przypominający pysk. Pod kanciastymi liniami i muskularnymi krzywiznami nadwozia Testarossy krył się potężny silnik o pojemności 5,0 litrów, który produkował około 390 koni mechanicznych i był w stanie rozpędzić samochód od 0 do 60 mil na godzinę w zaledwie 5,8 sekundy. Zespół Ferrari zawarł również szereg innowacji konstrukcyjnych w swoim flagowym modelu, od kompozytowych hamulców „Cambiano” po wykorzystanie nowego stopu aluminium do produkcji paneli nadwozia.

Sportowy sukces Testarossy

Testarossa odnosiła znaczące sukcesy w sporcie motorowym, biorąc udział w rajdach i wyścigach na całym świecie. W 1985 roku Testarossa brała udział zarówno w 24-godzinnym wyścigu LeMans, jak i w Rajdowych Mistrzostwach Świata, zdobywając w pierwszym z nich miejsce na podium, a w drugim – drugie. W 1988 roku Testarossa zadebiutowała w amerykańskiej serii wyścigowej IMSA GT i odniosła wielki sukces, zdobywając wiele zwycięstw, miejsc na podium i pole position.

Zobacz  Najlepsze modele Forda z 2021

Status Testarossy jako ikony

Imponujące osiągi Testarossy na torze i jej uderzający wygląd sprawiły, że stała się ona natychmiastowym hitem wśród znanych właścicieli i publiczności, i szybko zyskała reputację ikony motoryzacji lat 80. W sferze kultury popularnej Testarossa pojawiła się w wielu programach telewizyjnych i grach wideo, a przede wszystkim była ulubionym samochodem głównego bohatera hitowego programu telewizyjnego z lat 80-tych „Miami Vice”.

FAQ

Jaki silnik był używany w pierwszej generacji Testarossy?

Pierwsza generacja Testarossy była napędzana silnikiem flat-12 o pojemności 5,0 litrów.

Kiedy nastąpiła premiera Testarossy drugiej generacji?

Testarossa drugiej generacji pojawiła się w 1991 roku.

W jakim programie telewizyjnym pojawiła się Testarossa?

Testarossa pojawiła się w hitowym programie telewizyjnym z lat 80-tych Miami Vice.

About The Author