momenty wyścigów Ferrari

Najwspanialsze momenty wyścigów Ferrari

Ferrari to jeden z najbardziej kultowych i odnoszących sukcesy zespołów wyścigowych w historii. Wygrały niezliczoną ilość wyścigów i mistrzostw, a ich samochody są jednymi z najbardziej pożądanych i poszukiwanych na świecie. Ich sukcesy na torze dorównują ich stylowi i polotowi, a oni sami stworzyli jedne z najbardziej pamiętnych momentów w historii wyścigów.

Najważniejsze wyścigi Ferrari

Ferrari jest uznawane za jedną z najbardziej ikonicznych marek w sportach motorowych, z dziesięcioletnim dziedzictwem legendarnych zwycięstw, historycznych kierowców i kultowych samochodów. Od mistrzostw świata F1 do porywających zwycięstw w wyścigach wytrzymałościowych, oto niektóre z najbardziej pamiętnych momentów w historii wyścigów Ferrari.

1. Pięć tytułów Schumachera (2000-2004)

Najbardziej niezwykłe osiągnięcie w historii wyścigów Ferrari zostało osiągnięte w latach 2000-2004, kiedy Michael Schumacher zdobył bezprecedensowe pięć kolejnych mistrzostw świata z zespołem. Ta passa sukcesów pozwoliła Schumacherowi pobić rekord legendarnego Juana Manuela Fangio, który zdobył pięć tytułów, a także zaznaczyła jeden z najbardziej dominujących okresów w historii F1.

2. Pierwsze zwycięstwo w historii F1 (1950 British GP)

Dziś Ferrari jest uznawane za jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w F1. Ale ich pierwsze zwycięstwo miało miejsce prawie siedem dekad temu, kiedy to Giuseppe Farina wygrał wyścig inaugurujący sezon F1 – 1950 British GP – w Ferrari 375. Ten moment był początkiem dziesięcioletniej współpracy pomiędzy Ferrari i najbardziej prestiżową serią w motorsporcie.

3. Ikoniczna rywalizacja (Ascari vs Fangio, 1952-1953)

Jedna z najbardziej fascynujących rywalizacji sportowych wszech czasów miała miejsce w latach 50-tych, kiedy to włoski as Alberto Ascari walczył z argentyńską legendą Juanem Manuelem Fangio w mistrzostwach świata. Przez dwa lata trwała zacięta walka, w której Fangio nieznacznie wyprzedził Ascariego w latach 1952 i 1953 – był to niezwykły okres, który ugruntował miejsce Ferrari w folklorze F1.

Zobacz  Mazda i technologia

4. Triumfy w wyścigach wytrzymałościowych (Le Mans i Daytona, 1967, ’68 i ’03)

Ferrari jest również znane z sukcesów w wyścigach wytrzymałościowych – zdobywając znaczące zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i 24-godzinnym wyścigu Daytona w ciągu kilku dekad. Najbardziej godnym uwagi był rok 1967, kiedy to Nowozelandczyk Chris Amon wykonał jeden z najbardziej niezwykłych przejazdów w historii sportów motorowych, aby utrzymać Ferrari przed dziewięcioosobową armadą Porsche w Le Mans.

5. Zwycięski powrót do F1 (2007 GP Belgii)

Zespół powrócił do F1 w 2007 roku po dwóch latach nieobecności z odnowionym zobowiązaniem do doskonałości wyścigowej. Pierwsze zwycięstwo w nowej erze przypadło na Grand Prix Belgii, gdzie Kimi Raikkonen pojechał bezbłędnie i odniósł pierwsze zwycięstwo od 2004 roku – był to odpowiedni sposób na zaznaczenie wznowienia złotych lat sukcesów Ferrari.

FAQ

Kto był pierwszym kierowcą Ferrari w F1?

Giuseppe Farina był pierwszym kierowcą Ferrari w F1, wygrywając w Ferrari 375 wyścig otwierający inauguracyjny sezon F1 – GP Wielkiej Brytanii w 1950 roku.

Kto wygrał pierwszy wyścig F1 dla Ferrari?

Giuseppe Farina wygrał pierwszy wyścig F1 dla Ferrari, Grand Prix Wielkiej Brytanii w 1950 roku, w Ferrari 375.

Kto był najbardziej utytułowanym kierowcą Ferrari w F1?

Michael Schumacher to najbardziej utytułowany kierowca F1 w Ferrari, który w latach 2000-2004 zdobył z zespołem bezprecedensowe pięć mistrzostw świata z rzędu.

About The Author